O Nas | Polska Szkola Sobotnia w Crawley

O Nas

Głównym celem, a przede wszystkim obowiązkiem Polskiej Szkoły Sobotniej w Crawley jest troska o podtrzymanie znajomości języka polskiego w mowie i piśmie przez młode pokolenie, wychowujące się z dala od Ojczyzny. Jesteśmy przyjazną szkołą, w atmosferze której dziecko z przyjemnością uczy się swojego ojczystego języka. Pielęgnujemy patriotyzm i od najmłodszych lat uczymy dzieci historii Polski. Naszym patronem jest Niedźwiedź Wojtek – słynny żołnierz z armii generała Andersa. Poprzez udział w wydarzeniach organizowanych przez lokalne władze i organizacje, pomagamy dzieciom i ich rodzinom integrować się z lokalnym środowiskiem kulturowym i brytyjskim społeczeństwem. Głośno czytamy naszym dzieciom i zachęcamy do tego rodziców – promujemy kampanię Cała Polonia Czyta Dzieciom. Scalamy Polonię mieszkającą w okolicy lotniska Gatwick, stając się nie tylko miejscem nauki języka ojczystego dzieci, ale ośrodkiem kulturalnym dla dorosłych.

Zajęcia w ramach naszej szkoły odbywają sie w systemie cyklicznych, sobotnich spotkań w godz. 9:15-11:45 w budynku St. Wilfrid’s Catholic School, Old Horsham Road, RH11 8PG.

Przyjmujemy dzieci od przedszkola do matury z języka polskiego jako obcego (A-lvels).  Na wniosek rodziców występujemy do Ambasady RP w Londynie o legitymacje uczniów i nauczycieli uprawniające do zniżek w Polsce.

Nasze grono pedagogiczne stanowią wykwalifikowani nauczyciele i asystenci, którzy na bieżąco podnoszą swoje kwalifikacje, biorąc udział w różnego rodzaju warsztatach, kursach oraz szkoleniach.

Wszyscy nauczyciele posiadają brytyjskie świadectwo niekaralności – „DBS Check” (dawne CRB).

Nasza szkoła jest organizacją charytatywną typu CIO (Charitable Incorporated Organization) zarejestrowaną w Charity Commission pod nazwą: Polish Saturday School in Crawley i numerem 1163462.

Posiadamy odznaczenie „Bronze” przyznawane pracującym z dziećmi i młodzieżą organizacjom, które spełniają wszelkie wymogi prawa brytyjskiego związane z bezpieczeństwem naszych podopiecznych.

Jesteśmy szkołą zarejestrowaną w Polskiej Macierzy Szkolnej i Ośrodku Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.